Με νέο αίμα στη σύνθεση της η Νικόπολη πήρε τη νίκη απέναντι στο Φαίακα.

Με διαφορετική αγωνιστική εικόνα η ομάδα της Νικόπολης λόγω απουσιών των Παπαμιχαήλ, Μπιστιόλα, Πολίτη και την αποχώρηση του Κιτσαντά και με αρκετούς μικρούς παίχτες στην σύνθεσή της, κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη με σκορ 71-67 απέναντι στο Φαίακα Κέρκυρας για την 15η αγωνιστική της Α ΕΣΚΑΒΔΕ.

Η ομάδα του Κώστα Παπίρη ξεκίνησε πολύ δυναμικά κάνοντας γρήγορα ένα 16-0 με 9 πόντους του Θωμά και 7 του Νίκα, με την ομάδα της Κέρκυρας να μειώνει 16-9 3:18 πριν τη λήξη του 1ου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με αρκετά λάθη από τη Νικόπολη, η ομάδα του Φαίκα μείωσε 29-23 4:58 πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και εκεί ήταν που μίλησε το νέο αίμα. Ο Παπίρης πέρασε στο παιχνίδι τον μικρό Γ. Σουλιώτη, ο οποίος με δυο συνεχόμενα τρίποντα  και ένα δίποντο έδωσε μια ανάσα στην ομάδα της Νικόπολης, διαμορφώνοντας το σκορ σε 37-28. Τελικό σκορ ημιχρόνου 37-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Φαίακα πίεσε και με ένα επιθετικό κρεσέντο και δείχνοντας ένα διαφορετικό βελτιωμένο αγωνιστικό πρόσωπο, πήρε ένα προβάδισμα δέκα πόντων ( 42-52).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Νικόπολη μπήκε ψυχωμένη και με 6 πόντους του Νίκα μείωσε το σκορ σε 59-62 και λίγο αργότερα με λέι – απ του Θωμά προηγήθηκε 68-66 2:30 πριν τη λήξη του αγώνα. Τα νεύρα ευτυχώς των παιχτών του Φαίακα και οι τεχνικές ποινές που ακολούθησαν έδωσαν το ροζ φύλλο του αγώνα στη Νικόπολη με σκορ 71-67, με κορυφαίο τον Νίκα με 29 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 37-32, 46-52, 71-67

Διαιτητές: Ζέρβας-Τσόλης

ΝΙΚΟΠΟΛΗ (Παπίρης): Θωμάς , Τέφας, Σκλαβενίτης, Παπαδημητρίου , Τσαπάρας , Σουλιώτης Γ. , Σουλιώτης Αγ., Σίσκας, Νίκας , Μίχος, Βασιλειάδης , Παπαχρήστος.

ΦΑΙΑΚΑΣ (Παπαιωάννου): Δημακός, Κοκαβέσι, Μαρλάς , Κουλούρης , Κόντης , Λινόσπορος, Στεργίου , Γιώργος , Βασιλείου, Ντζουβάρας, Γιοχάλας, Θεόδοτος.