Με εντός έδρας ήττα άνοιξε τον 2ο γύρο η ομάδα της Νικόπολης (φώτο)

Με ήττα άνοιξε τον 2ο γύρο η ομάδα της Νικόπολης που υποδέχτηκε σήμερα Κυριακή 29 Ιανουαρίου 2017 στο ΔΑΚ Πρέβεζας για την 14η αγωνιστική (1η του 2ου γύρου) τον Π.Σ. Ευκαρπίας Θεσσαλονίκης και ηττήθηκε με σκορ 56-62.

Να θυμίσουμε πως στο αντίστοιχο παιχνίδι του 1ου γύρου η ομάδα της Νικόπολης είχε επικρατήσει εκτός έδρας 65-68 του Π.Σ. Ευκαρπίας με σουτ 3πόντων στα τελευταία δευτερόλεπτα από τον Βασίλη Βαγενά.

Από τις αρχές του πρώτου δεκαλέπτου, το παιχνίδι θύμιζε πολύ εκείνο του πρώτου γύρου, το σκορ εναλλασσόταν συνεχώς, με το 1ο δεκάλεπτο να τελειώνει 19-20 υπέρ των φιλοξενουμένων. Τα δυνατά μαρκαρίσματα συνεχίστηκαν και στο 2ο δεκάλεπτο., χωρίς  κάποια από τις 2 ομάδες να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ ( 25-25, 29-29), με το ημίχρονο να τελειώνει 32-31 και τον Μπάλλα να μην έχει χρησιμοποιηθεί καθόλου από τον Παπίρη στο 1ο μέρος.

Άσχημο τρίτο δεκάλεπτο για τη Νικόπολη. Ο Παπίρης επιστράτευσε το Μπάλλα αλλά μετά το 37-37 (5:42), οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 40-44 (3:29) και 42-49 (2:10), με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να προηγούνται (+8) 44-52, και τους παίχτες της Νικόπολης να μην βρίσκουν εύκολα επιθετικές λύσεις.

Η Νικόπολη δε μπόρεσε να απειλήσει στο τελευταίο μέρος, ήταν άστοχη, με αποτέλεσμα να δέχεται την 2η ήττα στην έδρα της με σκορ 56-62.

Στη διακοπή του ημιχρόνου πραγματοποιήθηκε  χορευτική επίδειξη από τον Ποντιακό Σύλλογο Πρέβεζας στο πνεύμα ανάδειξης των πολιτιστικών συλλόγων της πόλης μας αλλά και σε ένδειξη καλής φιλοξενίας προς τη διοίκηση και αγωνιστικό τμήμα της φιλοξενούμενης ομάδας.

Τα Δεκάλεπτα: 19-20,32-31, 44-52, 56-62

Σ.Κ Νικόπολη (Παπίρης): Βαγένας 11 (3), Αργυρός, Κιτσαντάς, Τσιτσώνης 1, Ροντογιάννης 3, Πολίτης 5 (1), Παπαμιχαήλ 6, Βαβέτσης, Νίκας 10 (3), Μακρόπουλος 20 (1), Αγραπιδάκης, Μπάλλας .

ΠΣ Ευκαρπίας (Νίκου): Ψευτογκάς 2, Σιδηρόπουλος , Κολότσιος 8, Θεοδωρόπουλος, Κοσμίδης Πούλιος, Γαϊτάνης 7, Χολέβας 12, Βενετίδης 7, Απιδόπουλος 6, Ουλουσίδης 1, Γκαβέζος 19.

Φωτορεπορτάζ: Βασίλης Κούρκουλας

Δείτε ΕΔΩ τα αποτελέσματα και την βαθμολογία.